مبلمان شهری

 

 

در دنیا از امکانات فراوانی برای رفاه و تامین نیاز های مردم و بالا بردن سطح دانش شهروندان استفاده می شود؛ به شکلی که همواره با استفاده از این تکنولوژی ها و طرح های متنوع سعی در بالا بردن دانش عمومی اجتماع و آشنایی با خواسته های‌شان می شود، طرح هایی که هم به رفع مشکلات منجر شده و هم باعث نگرشی مثبت در ذهن مخاطب می شود.

یکی از این موارد که می توان به آن اشاره نمود مبلمان شهری و تابلوهایی است که در داخل شهر در مکان های گوناگونی از آن استفاده شده است. در این مقاله قصد داریم شما را با جدیدترین المان ها و تجهیزات شهری آشنا کنیم؛ وسایلی که در سطح وسیع در جامعه استفاده می شود و به راحتی می تواند جامعه را بشکلی هدفمند به نحو احسنت تغییر دهد و در دیدگاه های آنها تحول ایجاد نماید.

مبلمان شهری خود انواع مختلفی دارد که هر کدام از منظری در طراحی شهر در راستای هویت و سیمای آن گام بر می دارند و آئینه ای از فرهنگ آن شهر به حساب می آیند. از جمله مبلمان های شهری می توان به صندلی ها، پایه چراغ های روشنایی، ایستگاه های اتوبوس، مخزن و سطل زباله، بیلبوردها و دیگر موارد اشاره نمود. همانطور که اشاره کردیم هر کدام از این وسایل خصوصیات منحصربه فردی دارند که این مبلمان را از اهمیت خاصی برخوردار نموده اند.

تابلوهای ساده شهری در جای جای شهر قرار گرفته اند و هر یک پیامی را به مخاطبان خود می دهند. اندازه و شکل آنها نیز باید به گونه ای باشد که بتواند از هر جهت مناسب مخاطب بوده و برای اطلاع رسانی درست در اختیار آنها قرار گیرد. از تابلوهای روان نیز برای تبلیغات و اطلاع رسانی در شهر استفاده می‌شود؛ مغازه ها و فروشگاه ها برای معرفی خود و نوع خدمتی که به مشتریان ارائه می دهند یا اعلامم نمودن تخفیف های ویژه، از این تابلو روان استفاده می کنند.

تابلوهای روان از لامپ های کوچک کم مصرف ال ای دی ساخته می شوند و نسبت به تابلوهای قدیمی در نوع خود بسیار کم مصرف بوده و هزینه ها را برای استفاده کنندگان به شدت کاهش می دهد.احتمالا این تابلوها را در گوشه و کنار شهر خودمان نیز بالای هر مغازه و فروشگاهی دیده اید که همگی آنها برای تبلیغ و جلب توجه مشتریان استفاده می شوند.

پروژکتور LED

 

یکی دیگر از المان های مهم شهری که تاثیر بی شک بسیار مثبتی در امنیت شهرها داشته است، پروژکتورهای ال ای دی است که باعث روشن شدن مسافت بسیار زیادی خصوصا در محوطه های پرت و خارج شهر می شود. این پروژکتورها بسیار کم مصرف بوده و هزینه نگهداری آنها نیز به شدت پایین است اما همانطور که گفته شد سطح بسیار زیادی از محیط را پوشش می دهد و تعمیر و نگهداری آن هم بسیار آسان و از هر جهت مناسب می باشد.

با توجه به آنکه لامپ هایLED  بسیار کوچک هستند و در دمای بسیار پایین تر نیز کار می کنند، بنابراین پروژکتور ال ای دی معمولا کوچک، سبک و قابل حمل هستند. نکته دیگر در مورد این پروژکتورهای LED که بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد، این است که این لامپ های ال ای دی در مقایسه با لامپ های جیوه ای قدیم که برای سلامتی کاربر و همچنین محیط زیست خطرآفرین بود، عاری از هرگونه خطریی  هستند و دمای آنها نیز بسیار پایین بوده و دیگر نیازی هم به تعویض این لامپ ها نیست.

تلوزیون شهری

یکی از الزامات تبلیغاتی در شهری تلوزیون های شهری می باشد تلویزیون شهری، یا Large LED Display ، در ادامه روند پیشروی تابلوهای تبلیغاتی LED بنا شده است. تفاوتی فراوانی که تلویزیون شهری، با تابلوهای تبلیغاتی LED یا همان تابلو متحرک LED دارا است، این گونه می باشدکه٬ در تابلو روان LED٬ هر LED، دارای هر رنگی که باشد٬ تنها می تواند در یکی از دو وضعیت صفر و یک معقول٬ یعنی روشن یا خاموش٬ قرار گیرد. این به این معنی است کخ، هیچ وضعیت وسط برای این دو حالت تعریف نشده٬ و LED مستقیما به واسطه ی یک مدار منطقی TTL و یا CMOS راه اندازی می شود. اما، برای شکل گرفتن تصویر، و ساخت تلویزیون شهری٬ باید بتوانیم هر LED را، هم در حالت خاموش، هم در حالت روشن و هم در حالت های مختلف نیمه روشن٬ هدایت نمود

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید