۱۱ فناوری برتر سال ۲۰۲۱

11 فناوری برتر سال 2021

۱۱ فناوری برتر سال ۲۰۲۱

تنها چیزی که ثابت است تغییر است. فناوری با سرعت زیادی در حال تفییر است. آیا شما هم در تلاش هستید که با این سرعت بالای تکنولوژی، خودتان را طبیق بدهید. در این مقاله به ۱۱ فناوری برتر سال ۲۰۲۱ اشاره خواهیم کرد.

از کسی پوشیده نیست که زندگی انسان های امروزی حول فناوری های جدید می چرخد. به عنوان یک ارائه دهنده اخبار پیشرفته فناوری (Tech)، وظیفه ما این است که شما را با آخرین روند فناوری ها به روز کنیم. بنابراین، بیایید نگاهی به آخرین روند فناوری ها در سال ۲۰۲۱ بیاندازیم که در آینده زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهند.

11 فناوری برتر سال 2021

مشارکت هوش مصنوعی (AI) در ساخت 

هوش مصنوعی به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. استارت آپ های آمریکایی از جمله Osari، Indred و Vicarious هم اکنون از این فناوری برای تولید استفاده می کنند. هر شرکت و سازمان بزرگی بر بهبود تجربه مشتری و نوسازی شیوه های تجاری خود با استفاده از هوش مصنوعی متمرکز است.

هوش مصنوعی با ورود Siri ، Google Assistant و Amazon Alexa به طرز چشمگیری بهبود یافته است. GAP یک برند پوشاک است که از فناوری Kindred’s برای اتوماسیون قطعات توزیع استفاده کرده است. به دلایل بسیاری دیگر، هوش مصنوعی موفقیت بزرگی در تولید خواهد داشت.

 شبکه ۵G 

سیستمی به نام آمازون گو که از اینترنت اشیا (IoT) استفاده می کند و اخیرا توسط آمازون راه اندازی شده است. این سیستم از فناوری IoT و بینایی ماشین استفاده می کند که به مشتریان اجازه می دهد محصولات را به صورت مجازی بدون بازرسی دستی مشاهده کنند.

انتظار می رود با ظهور شبکه ۵G، برنامه های کاربردی اینترنت اشیا و دستگاه های متصل به اینترنت به بالاترین سطح برسند.

شبکه ۵G همچنین اجازه می دهد تا از فناوری و حسگرهای بیشتری برای محافظت از محیط زیست استفاده شود. به زبان ساده ، شبکه ۵G فناوری اینترنت اشیا را پیشرفت خواهد داد.

فناوری اتوماسیون

 فناوری اتوماسیون (Automation) 

اتوماسیون در بالاترین سطح در آخرین روند فناوری اطلاعات قرار دارد. همانطور که همه ما می دانیم، فناوری های بی شماری مانند هوش مصنوعی، داده های بزرگ، روباتیک و محاسبات ابری نیز در مقیاس بزرگ در حال رشد هستند. شرکت های مشاوره نرم افزاری نیز با اجرای فناوری اتوماسیون در حال پیشرفت هستند.

توسعه فن آوری های هوافضا

تا سال ۲۰۲۱، با پیشرفت‌های هوافضا توسط شرکت‌های بزرگی مانند lue Origin و SpaceX، تغییر عظیمی رخ خواهد داد. شرکت های خصوصی و دولت چین در حال پیشرفت خوبی در فضا هستند. LinkSpace یکی از آنهاست.

Rocket Starship برای استفاده توسط SpaceX برای سفرهای فضایی بین قاره ای توسعه یافته است. مهمترین مزیت توسعه این است که سفرهای بین قاره ای ممکن است ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در فضا کوتاه شود.

فناوری Edge Computing

Edge Computing برای حل مشکلات کلان داده است. این فناوری برای دور زدن تأخیر تحت تأثیر رایانش ابری طراحی شده است.

مشاغل به سمت راه حل های ابری حرکت می کنند. تقاضا برای Edge Computing در حال افزایش است. استارت‌آپ‌های Graphcore، Wave Computing، SambaNova و Syntiant معماری‌هایی را برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد توسعه داده‌اند.

فناوری بلاکچین

فناوری بلاکچین 

در فهرست ۱۱ فناوری برتر سال ۲۰۲۱، بلاک چین رتبه بندی شده است. چین و ایالات متحده از بلاک چین برای عملیات عملیاتی استفاده می کنند. Chinalysis ، که داده ها ، نرم افزارها ، خدمات و تحقیقات را به سازمان های دولتی ، صرافی ها ، موسسات مالی و شرکت های بیمه و امنیت سایبری در بیش از ۵۰ کشور ارائه می دهد ، به دلیل توسعه فناوری های مبارزه با پولشویی مشهور است. استفاده از بلاک چین توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

بلاک چین همچنین بستری را برای ظهور ارزهای دیجیتال فراهم کرده است. اولین ارز اینترنتی ، بیت کوین ، با استفاده از بلاک چین ایجاد شد.

پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۱ استفاده از بلاک چین برای جلوگیری از کلاهبرداری و نشت اطلاعات در اینترنت بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

 Human Augmentation (تقویت انسان)

جهان قبلاً شاهد تولید گجت های پوشیدنی هوشمند بوده است. توانمندسازی انسانی فناوری جدیدی است که به بررسی چگونگی استفاده از این فناوری برای ارائه پیشرفت ذهنی و جسمی به عنوان بخشی ضروری از درک انسان می پردازد.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ این روندهای فناوری را در سال ۲۰۲۱ دنبال می‌کنند، مانند oston Dynamics که تعداد زیادی تقویت‌کننده انسانی را برای استفاده در کارخانه‌ها و میدان‌های جنگ توسعه داده است.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده پتانسیل بسیار زیادی در زمینه آموزش، توان بخشی، سرگرمی و بازاریابی دارند. VR یک فرد را در محیط غوطه ور می کند در حالی که AR محیط کاربری را افزایش می دهد. واقعیت مجازی در ابتدا برای اهداف بازی توسعه یافت ولی اکنون برای آموزش نیز استفاده می شود.

سامسونگ، Oculus و گوگل در حال حاضر غول های بزرگ بازار واقعیت مجازی هستند. بازی محبوب Pokemon Go نمونه کاملی از AR است.

فناوری امنیت سایبری

امنیت سایبری (Cybersecurity)

امنیت سایبری یکی دیگر از جدیدترین فناوری های علوم رایانه است. با افزایش جرایم اینترنتی، تقاضای امنیت سایبری نیز در حال افزایش است. در آینده یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین تکنولوژی ها در فناوری اطلاعات خواهد بود. تحقیقات می گوید تا زمانی که در این دنیا هکر داشته باشیم، امنیت سایبری نیز خواهیم داشت.

از آنجا که هکرها همیشه وجود خواهند داشت و سعی در انجام فعالیت های مخرب جدید دارند، بنابراین تقاضای متخصص امنیت سایبری نیز خواهیم داشت.

شفافیت و ردیابی (Transparency and Traceability)

مشتریانی که به وضوح می دانند اطلاعات شخصی آنها چقدر ارزشمند است، می خواهند آن را کنترل کنند. مردم قبلاً خطرات مدیریت و امنیت اطلاعات شخصی را تشخیص داده اند. از سوی دیگر، دولت ها از قوانین سختگیرانه برای اطمینان از اجرای آنها استفاده می کنند. شفافیت و ردیابی یک فناوری پیشرفته است که عنصر بسیار مهمی در حمایت از اخلاق و حریم خصوصی دیجیتال است.

Multiexperience (تجربه های همزمان)

آخرین مورد از لیست ۱۱ فناوری برتر در سال ۲۰۲۱ Multiexperience است. Multiexperience یکی از روندهای فناوری سال ۲۰۲۱ است که در آن ایده قدیمی رایانه از یک نقطه رابط ثابت به تعاملات چند لمسی و چند حسی مانند سنسورهای رایانه ای پیشرفته و پوشیدنی تبدیل می شود. این روند در آینده محبوب‌تر خواهد شد زیرا فناوری‌های AR و VR را با هم ترکیب می‌کند.

به گفته کارشناسان فناوری ، تغییر بزرگی در فناوری در سال ۲۰۲۱ رخ خواهد داد. تغییرات زیادی مانند اختلال در بخش های بهداشت ، فناوری ، علم ، فرهنگ و تجارت ایجاد خواهد شد. برای بهتر زیستن، قطعاً باید این فناوری ها را بشناسیم و با آن ها زندگی خود را طبیعی کنیم.

Related Post